Rozróżnij to dla swojego dobra 🙏🙏🙏

➡️ WYPALENIE ZAWODOWE❗️

to nic innego jak odpowiedź organizmu na stres, którego źródłem jest sytuacja w pracy.
Może być odpowiedzią na długotrwałe przeciążenie obowiązkami, zbyt wyczerpujące zobowiązania, albo zbyt monotonne, nudne.
Wypalenie zawodowe powstaje, gdy praca przestaje Tobie dawać satysfakcję, przestajesz rozwijać się zawodowo, czujesz się przepracowana/y i niezadowolona/y z zajęcia, które wcześniej przynosiło ogromną satysfakcję.

➡️WTÓRNY STRES POURAZOWY❗️

W związku z powtarzającymi się, często drastycznymi opisami traumatycznych zdarzeń mogą pojawić się u Ciebie objawy tzw. wtórnego zaburzenia po stresie traumatycznym (ang. secondary traumatic stress disorder, STSD).
Ma to też inną nazwę: zmęczenie pomaganiem 😥

🤔 Kiedy to nas może spotkać

Być może jesteś psychologiem, coachem, pracownikiem socjalnym, pedagogiem, fizjoterapeutą, ratownikiem medycznym, lekarzem, pielęgniarką, pracujesz w branży wellness etc ?
A może zatrudniasz kogoś, lub pracujesz z kimś, kto przeżywa jakąś traumatyczną sytuację i szuka w Tobie nieustannie pomocy?

Wtedy, gdy ktoś doświadcza, lub przeżywa stan lęku, bezradności, cierpienia – może w Tobie wytworzyć się ten sam objaw z którym zmaga się osoba, której pomagasz.

Boisz się określenia swojego stanu w taki sposób, bo uważasz że to słabe, że to Twój koniec, że to wstyd, że Tobie nie wolno tego czuć

Nic bardziej mylnego❗️

Wypalenie lub wtórny stres to są objawy❗️

Im szybciej je dostrzeżesz tym prędzej masz szansę popracować nad przyczynami i zmienić swoje życie na lepsze, bez konieczności zmiany pracy, która przecież kiedyś jak to określałaś/określałeś była Twoim powołaniem.

➡️➡️➡️ Czas rozprawić się ze wstydem, strachem, słabością i spojrzeć na swoją pracę z intencją oczyszczenia tego, co należy do Ciebie.

Twoim zadaniem jest szukać, pytać i potrafić prosić o pomoc wtedy kiedy jest źle.

Masz pełnię możliwości by to zrobić.

➡️ Czy uważasz, że mówienie o tym temacie i psychoedukacja z tym związana jest potrzebna

➡️ Czy Ty doświadczasz stresu, wypalenia zawodowego lub zmęczenia pomaganiem i jak to przejawia się w Twoim życiu

➡️ Czy uważasz, że to nadal temat tabu i nie mówi się o tym, bo to wstyd i oznaka, że jesteś niekompetentna/y

Podziel się swoim doświadczeniem w komentarzu, lub wiadomości prywatnej.

Udostępnij post – być może ktoś go potrzebuje na swojej drodze zawodowej 🙏

#mojeAntidotum